Final dramatic în stabilirea ultimelor echipe calificate în play-off! Acuze de blat dinspre Cluj, după ce Universitatea a ratat locul 6

In Actualitate, National, Sport
martie 12, 2024

În ultima etapă din sezonul regulat al Superligii, cinci meciuri s-au disputat de la aceeași oră în seara de vineri, unde erau implicate direct cele cinci echipe ce păstrau șanse matematice de a prinde unul dintre ultimele două locuri din play-off. Lupta se anunța și mai palpitantă deoarece toate cele cinci echipe (UTA, Farul, Hermannstadt, ”U” Cluj și Sepsi) jucau în deplasare.

UTA a fost prima care a cedat cu 0-1, după un gol primit încă din prima repriză împotriva lui Dinamo în timp ce suporterii s-au luat la bătaie în jurul stadionului ”Arcul de Triumf”. Hermannstadt avea o misiune imposibilă împotriva CFR-ului, cedând în Gruia după un gol încasat în prelungiri de la Otele, unul dintre cei mai în formă jucători din Superliga. Farul, ce avea o plasă de siguranță de două puncte în clasament, a fost asigurată cu o remiză albă în nordul Moldovei, echipa lui Gică Hagi jucând și în inferioritate numerică ultimul sfert de oră pe terenul Botoșaniului.

Pentru ultimul loc din play-off, duelul de la distanță s-a dat între cele două echipe ardelene ce s-au deplasat la sud de Carpați. Universitatea Cluj a obținut doar un 0-0 pe terenul Voluntariului, aflat în mare nevoie de puncte, iar marea controversă a fost la Ploiești, unde Sepsi a învins-o dramatic pe Petrolul cu 2-1. Covăsnenii au deschis scorul după un sfert de oră prin Florin Ștefan, dar l-au pierdut la scurt timp după pe Cosmin Matei accidentat. Petrolul a reușit să egaleze abia în minutul 87, iar egalul o lăsa pe Sepsi în play-out în dauna Universității Cluj. În prelungiri însă, situația s-a răsturnat după golul victoriei marcat de Debeljuh după o fază unde apărarea petrolistă a părut că îi invită pe Ciobotariu și Ștefănescu să atace. Bernd Storck a reușit să își îndeplinească obiectivul pentru care a fost adus la Sfântu-Gheorghe, iar play-off-ul din Superligă va avea în componență aceleași protagoniste care au alcătuit top 6 și în sezonul trecut.

Golul victoriei lui Sepsi a stârnit multe suspiciuni și reacții, iar primarul Clujului Emil Boc, simpatizant al lui ”U”, a lansat o serie de acuzații de noncombat la adresa ploieștenilor.

”Petrolul – rușinea fotbalului românesc!

Cum să nu îți aperi corect șansele?

Cum să faci un simulacru de apărare la golul doi primit în meciul cu Sepsi? Oricine se uită la această fază poate observa cum invitați și lăsați adversarul să vă dea gol!

Vă rog să vă uitați la jucătorul Țicu de la Petrolul care invită pe Sepsi să atace!

Vă rog să vă uitați la jucătorul Papp (în careu) de la Petrolul cum intră cu ambele picioare, ca să fie penalty, și era penalty dacă nu era gol!

Cum vă permiteți să distrugeți încrederea în sport, fair-play și corectitudine?

Vă bateti joc de un sport atât de minunat și veți rămâne o pată neagră în istoria fotbalului românesc!

Resetați corectitudinea în fotbalul românesc pentru că ne scufundăm în promiscuitate!”, a scris Emil Boc, pe contul personal de Facebook, unde a publicat faza golului de 1-2 din Petrolul – Sepsi.