Oneșteanca Daria Tănasă și echipa României de gimnastică junioare, rezultate bune la Montreal- International Gymnix

In Actualitate, Diaspora, National, Sport
martie 13, 2024
La cea de-a 30-a ediție a concursului internațional de gimnastică de la Montreal- International Gymnix -echipa României, Adelina Ionescu, Anamaria Mihăescu, Bianca Dinu și Daria Tănasă (CSM Onești), s-a clasat pe locul 6 în întrecerea junioarelor cu 137.100 puncte (37.300 -sărituri, 31.450 – paralele, 35.250 – bârnă, 33.100 – sol). Competiția a fost câștigată de gimnastele din SUA (155.520 puncte), urmate de Canada 1 (149.250) și Japonia (143.500). Două clasări pe locul 5, două, pe locul 6 şi una pe locul 8 ale reprezentantelor României Adelina Ionescu şi Anamaria Mihăescu în finalele pe aparate ale concursului internaţional de gimnastică de la Montreal, International Gymnix.
Adelina Ionescu s-a calificat în finalele la sărituri (12.550), paralele (11.650) și bârnă (12.000), iar Anamaria Mihăescu la sărituri (12.425) și bârnă (12.050). Daria Tănasă a fost prima rezervă la sol (11.950). Sportivele au fost însoțite de antrenorii Adela Popa, Ileana Hrișcă și Sebastian Nemeș.